Våra behandlingsterapeuter

-Clara Nelzén
- Cert. Doula (ODIS och Föda Utan Rädsla)
- Dipl. Gravidmassör (Behandlingsteam John Carrier)
- Oxytocinutbildning (Kerstin Uvnäs-Moberg)
- Spinning Babies (Jennifer Walker)
Clara är diplomerad gravidmassör och certifierad doula. Hon bistår regelbundet födslar, ger profylaxkurser och följer gravida genom hela graviditeten och därefter. Arbete med graviditet och födsel är hennes stora passion och hon har genom åren samlat på sig stor kunskap om graviditet, graviditetsbesvär, förlossning och tiden postpartum. Syftet med gravidmassage är att ge den gravida en välbehövlig stunds avslappning, boosta det egna oxytocinet och lindra besvär.

-Rikard Skogsberg
Osteopat DO,Yoga och meditationslärare, MSW
Osteopat examen 2019 på Stockholm College of Osteopatic Medecine
Rikard tog sin Osteopat examen 2019 på Stockholm College of Osteopatic Medecine. Han arbetar för tillfället med Yogalärarutbildningar på nybörjar och fortsättningsnivå. Har över 20 års erfarenhet att arbeta med yoga och rörelselära. Han tog sin Master i socialt arbete i New York 2011 och arbetade som socionom och terapeut. I sin behandling läggs stort fokus på integration och Embodiment.

-Simon Bellini
Jag är certifierad Massör och PT som just nu vidareutbildar mig till Medicinsk massageterapeut. Jag växte upp med kampsport och har jobbat mer än tio år på teater. Nu brinner jag för all typ av rörelse som är utforskande och nyfiken.
För mig är kroppen källan till så mycket som är kul. Från att lyssna på musik och teckna till att klättra och ful-dansa framför spegeln.
För att verkligen kunna göra allt det behöver man både utmana och ta hand om sina muskler, stora som små. En spänd nacke kan påverka både syn och hörsel och en ständigt ömmande rygg kan störa både nattsömn och vardagsliv.
Med massage och träning vill jag hjälpa dig att hitta en glad och smidig kropp som du trivs i och kan njuta av livet fullt ut.

Hela din fysiska och psykiska kropp påverkas positivt av massage och healing.
-Therese Bäcklin
Jag har under mina yrkesverksamma år jobbat som pedagog i skolan, med ergonomi på företag och 10 år inom försäljning. Jag har alltid masserat min familj under åren och känt starkt engagemang kring hälsofrågor, alternativa behandlingsformer och healing.
2015 kom jag till ett vägskäl i livet och beslöt mig för att bryta upp från mitt stressiga arbetsliv bakom mig och ägna mig helhjärtat till att jobba med människors välmående alternativa behandlingsformer och massage. Jag utbildade först till Ayurvedisk Yogamassör sedan chakraflödesmassör, qigonginstruktör, energiterapi, akupressur, friksvårdsmassör, lymfmassör.
Att göra skillnad är viktigt och jag vill kunna erbjuda mina kunder en personlig anpassad behandling antingen djupgående för att lösa upp muskelspänningar eller en energimassage för att minimera obalanser och stress som skapar blockeringar i din kropp.